Szaman w kuchni: gotowanie siedmiu elementów – Steven Blackburn

Szaman bardzo często pracuje jednocześnie z więcej niż jedną płaszczyzną rzeczywistości. Na przykład, szaman może użyć zioła żeby złagodzić chorobę skóry i pobudzić konkretnego Ducha, który pomoże w uzdrowieniu.


Jajka przez bardzo długi czas symbolizowały płodność podczas różnych rytuałów, a po zakończonym rytuale były zjadane ze względu na swoje składniki odżywcze. W kilku innych kulturach z tego samego powodu były używane banany. W Chinach do tej pory w pewnych szamańskich kręgach w wybranych restauracjach zabija się na stołach żywe i bardzo jadowite węże. Robi się to po to, aby klienci, którzy chcąc otrzymać siłę niebezpiecznego zwierzęcia, mogli natychmiast wypić świeżą krew i zjeść woreczek żółciowy. Reszta węża jest potem podawana pod różnymi postaciami ze względu na smak i składniki odżywcze, których dostarcza.

Praca z duchami naturalnych elementów była przez wieki ważną częścią uzdrawiającej pracy szamańskiej. Dowody na to można znaleźć na całym świecie. Praca z więcej niż jednym elementem pomaga zwiększyć siłę i intensywność rytuałów. A teraz wyobraźmy sobie, że chcielibyśmy wezwać wszystkie elementy, aby najpełniej jak to jest możliwe połączyć się z życiem ziemskim. Może chcielibyśmy świętować czyjeś urodziny albo zachęcić osobę cierpiącą na depresję, by zechciało jej się znów żyć albo np chcielibyśmy począć dziecko. We wszystkich tych sytuacjach możemy chcieć zwrócić się o pomoc do Duchów wszystkich siedmiu elementów.

Mówię tu o siedmiu elementach, ponieważ zaliczam tu: rośliny, zwierzęta, ludzi, a także te elementy, o których wspominamy najczęściej: ziemia, wiatr, ogień i woda. To rozróżnienie pokrywa wszystkie rzeczy znajdujące się w świecie fizycznym. Ludzie są specjalnym zwierzęciem i dlatego powinni być traktowani jako odrębny element.

Jest wiele sposobów, które nadają znaczenie każdemu elementowi. Mimo, że znaczenia bywają bardzo subiektywne, są potrzebne. Jakiekolwiek znaczenie im nadamy, chodzi o wywołanie uczucie, które doda energii temu, co zamierzamy zrobić. Możemy np powiedzieć, ze Ogień jest energią transformacji i używamy jej, aby przenieść nas ze stagnacji w entuzjazm i radość. Albo moglibyśmy powiedzieć, ze Ogień całkowicie oczyszcza i chcemy jego energii, aby spalił wszystkie dysfunkcyjne wierzenia i usunął z nas stare gruzy, abyśmy mogli skupić się na tworzeniu naszego życia jakim chcemy.
Tak samo Woda symbolizuje esencje naszego jestestwa lub krew świata. Mogłaby reprezentować nasze emocje lub symbolizować karmiące płyny w łonie matki lub mówiąc ogólnie – odżywianie. Aby użyć siły elementów musimy zdecydować, co te elementy dla nas znaczą. Zastanówcie się nad tym, a czas spędzony nad tym będzie czasem dobrze zainwestowanym. Używanie znaczeń sformułowanych przez innych ludzi może być przydatne, jeśli w pełni je akceptujemy, ale myślę, że ma znaczenie to, że to nie my je wymyśliliśmy. Nasze własne znaczenia zazwyczaj oddziałują na nas mocniej.

Zatem załóżmy, że chcemy stworzyć romantyczny rytuał, aby począć dziecko i załóżmy, że chcemy użyć do tego wszystkich elementów, aby zaznaczyć znaczenie wszystkich sił, które uczestniczą w poczęciu życia. I załóżmy, że chcemy, aby każdy element błogosławił to dążenie. Jak możemy odwołać się do wszystkich elementów w tym samym czasie? Jednym sposobem jest zrobienie sufletu. Wielu ludzi uważa, że zrobienie sufletu jest bardzo trudną czynnością. Ponieważ uważam, że jest to stosunkowo proste danie, zawsze to wykorzystuję, żeby potem usłyszeć pełne podziwu ochy i achy. Dlatego jako szef kuchni namawiam was teraz, żebyście nie bali się robienia sufletów.
Woda znajduje się w mleku, którego używamy. Rośliny to cebula i inne warzywa, których chcemy użyć. Zwierzętami są jajka, masło i ponownie mleko. Ziemia to kryształki soli. Wiatr to powietrze, które wbijamy w białka. Ognia z kolei używamy, aby upiec suflet. A element ludzki to oczywiście ci, którzy będą ten suflet jeść.

Niestety nie podam wam mojego ulubionego przepisu na suflet, ponieważ takiego nie posiadam. W internecie jest mnóstwo dobrych przepisów. Ja wymyślam moje przepisy za każdym razem, tak jak za każdym razem wymyślam znaczenia elementów. Najważniejsze jest, aby być świadomym wszystkich elementów na wszystkich poziomach, na których przebywamy.
Romantyczny rytuał mógłby się rozpocząć, gdy dwoje ludzi zasiądzie razem, może pijąc wino lub po prostu potwierdzając chęć poczęcia dziecka i wychowania go tak, aby jak najbardziej wykorzystało swoje umiejętności. Potem np mogliby udać się do kuchni, żeby przygotować suflet lub cokolwiek innego, co chcieliby zjeść. Dodając składnik po składniku mogliby np mówić np “wywołujemy Ducha Roślin obierając tą cebulę. Niech nasze dziecko będzie wdzięczne za każdą roślinę napotkaną przez nie i niech zrozumie, że nauka jest jak obieranie cebuli”. Kiedy dodają mleko, mówią “Wywołujemy Ducha Wody, aby pobłogosławił nasze dziecko. Niech nasze dziecko rozumie siłę i znaczenie uczuć i emocji, i niech nie obawia się żadnej z nich”. Kiedy rozbijają jajka i oddzielają żółtka od białek, mówią “Wywołujemy ducha Zwierząt, niech nasze dziecko rozumie kompleksową relację ziemi i zwierząt i niech zaprzyjaźni się z tyloma zwierzętami, z iloma będzie w stanie”. Wywołują Ducha Ziemi dodając sól. “Niech nasze dziecko rośnie zdrowe i niech ma mocne kości i skórę”. Wywołują Ducha powietrza, kiedy ubijają pianę z białek. Mówią: “Niech nasze dziecko posiada mocne płuca i niech posiada umiejętność mówienia prawdy”. I kiedy przyjdzie czas włożenia sufletu do piekarnika mogliby powiedzieć “wkładając ten suflet do piekarnika, wywołujemy Ducha Ognia. Niech nasze dziecko będzie błogosławione obfitością energii i entuzjazmu.”

Kiedy nasz suflet jest gotowy i zanim lekko opadnie (bo tak robią wszystkie suflety) mogliby powiedzieć coś takiego: „Siedząc i jedząc ten suflet wywołujemy Ducha Ludzkiego. Niech nasze dziecko zrozumie radość połączenia z innymi ludźmi i niech zrozumie słodycz głębokiej miłości do drugiego człowieka.”
W tym rytuale ważne są jeszcze dwa składniki: delektowanie się jedzeniem dla przyjemności i wdzięczność za to wszystko, co ma się zaraz wydarzyć.
W tym momencie pozostałe czynności mające na celu spłodzenie dziecka powinny przyjść naturalnie.

Smacznego!
Bon appétit!

Stewart Blackburn
Tekst pochodzi ze strony www.huna.org
Tłumaczenie – Kasia Marszalec