Jak oczekiwać najlepszego i to dostać! – Serge Kahili King

Oczekiwane jest zazwyczaj określane bardzo prosto jako wiara w to, że coś się wydarzy, negatywnego lub pozytywnego.


Niektórzy ludzie obawiają się negatywnych oczekiwań ponieważ myślą, że samo myślenie w ten sposób może wywołać to negatywne zdarzenie. Wydawałoby się, że tacy ludzie wierzą, że myśli mają ogromną moc. Jednakże ci sami ludzie dosyć często myślą, że pozytywne myśli wcale nie mają silnej mocy.

Niektórzy ludzie boją się pozytywnego oczekiwania ponieważ boją się rozczarowania, gdy to pozytywne myślenie nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jeśli się w to zagłębisz, to zauważysz, że tacy ludzie dosyć często wierzą, że pozytywne oczekiwania przynoszą odwrotne rezultaty.

Zatem faktem jest, że dla wielu ludzi pozytywne oczekiwania nie działają tak, jakby oni tego chcieli. To powoduje, że czują się rozczarowani, co oznacza, że czują się źle. Potem zaczynają się bać, że znowu poczują się źle, więc próbują nie mieć żadnych pozytywnych oczekiwań.

Ale oczekiwania same w sobie nie wywołują złych uczuć i rzeczy, które nie dzieją się jakbyśmy chcieli. Złe uczucia jak rozczarowanie pochodzą od nie lubienia tego, że nie stało się tak, jak tego chcieliśmy i wściekania się o to. A to jest już wybór.

Jednakże nie jest to wykład o tym, jak nie czuć się rozczarowanym. Jest to o tym, jak efektywnie wykorzystywać pozytywne oczekiwania. Pozytywne oczekiwanie jest pożądaniem, że wydarzy się coś dobrego. Krótko mówiąc będę mówił i 10%, 50% i 100% drodze jak to osiągnąć.

10% droga polega na tym, że jesteś bardzo konkretny w tym, czego oczekujesz i używasz wszystkich środków; skupiasz się na tym robiąc wszystko, żeby utrzymać swoją motywację na bardzo wysokim poziomie i wszystko, co od tego odbiega uważasz za porażkę. Jeśli tak robisz, prawdopodobnie wydarzy się z tego 10% lub odrobinę więcej. W zasadzie jest to bardzo dobry wynik, ale sporo ludzi robi zamieszanie w swoim skupieniu i koncentruje się na tym, żeby nie zawalić zamiast zweryfikować swoje skupienie.

50% droga polega na tym, że robisz to samo ze skupieniem i motywacją, ale nie określasz konkretnie, czego naprawdę chcesz. Jest to podejście bardziej ogólne; chcesz dobry samochód zamiast jakiejś konkretnej marki. Jesteś bardziej elastyczny w swoich pragnieniach np chcesz 3 pokojowy dom w Malibu, ale akceptujesz inny w San Diego albo jesteś bardziej elastyczny, kiedy decydujesz poczekać rok, bo wiesz, że to czego chcesz, będzie wtedy dostępne.

Inna ważną częścią tego podejścia jest, aby się nie bać, że dostaniecie nie to, czego chcieliście. Jeśli się tak zdarzy, po prostu należy zmienić plany. Jeśli tak zrobicie, prawdopodobnie osiągniecie 50% lub więcej z tego, czego chcieliście.

100% droga polega na zmianie perspektywy. Na przykład zamiast skupiać się na czymś konkretnym czego chcesz, skupiasz się na tym, że dobre rzeczy się zdarzają i nie określasz, czym mają być te dobre rzeczy.

To nie powinno cię powstrzymać od myślenia i planowania konkretnych dobrych rzeczy, ale powinieneś skupiać się na oczekiwaniu dobra, nieważne jakiego. I zamiast osiągania pożądanego wysokiego poziomu energii motywacji, budujesz wysoki poziom energii radości.

„Energia radości” wymaga wytłumaczenia, ponieważ większość ludzi nigdy o niej nie słyszało lub nie brało pod uwagę. Energia radości pochodzi z pewnego poziomu przyjemności, której doświadczasz słysząc, widząc, robiąc, czując I wyobrażając sobie, co tylko chcesz. Poziom podekscytowania mierzy się tu jako poziom energii, który przeznaczasz na oczekiwanie jeszcze więcej dobrego. Doskonałym porównaniem byłoby, że zamieniasz się w potężny magnes przyciągający dobre rzeczy.

Skupiając się na tym sposobie powinieneś pójść jeszcze dalej w szukaniu i rozpoznawaniu dobrych rzeczy i nawet wynaleźć sposób, aby kreować dobre rzeczy ze wszystkiego, co się przytrafia. W takim wypadku złe rzeczy się nie przydarzają. Mogą wydarzyć się rzeczy, których nie lubisz, ale kiedy się wydarzają, wykorzystujesz je jako okazje, aby zwiększyć rzeczy dobre w sobie lub w świecie.

Jeśli się do tego zastosujesz, wydarzy się około 100% lub może trochę mniej z tego, czego chcesz (dobrych rzeczy). A nawet jeśli nie, to przecież 75% też wspaniały wynik.

Dla Twojej informacji poniżej podaje hawajskie wyrazy wyrażające “oczekiwać”:

Mahu’i – zgadnąć, zakładać, podejrzewać, wyobrażać (hu’i znaczy również „modlitwa”)
Kuhi – zgadnąć, zakładać, podejrzewać, wyobrażać (kuhi znaczy również „wskazanie kierunku”)
Mana’o – pomysł, wierzenie, opinia, zamiar, pożądanie, chęć (pozytywne oczekiwanie)
Mana’olana – nadzieja, pewność (pozytywne oczekiwanie bez zmartwień)
Kakali – czekać, utkwij, marudzić, ociągać się, wahać się (negatywne oczekiwanie)

Serge Kahili King
Tekst pochodzi ze strony www.huna.org
Tłumaczenie – Kasia Marszalec