Zmiana klimatu – Serge Kahili King

Niedawno otrzymałem następujący list z prośbą o pomoc, którego temat powtarzał się w wielu innych:

„Od kiedy zobaczyłem film Ala Gore’a o globalnej zmianie klimatu, nie mogę przestać o niej myśleć, odczuwać ją i doświadczać wszystkiego, co się z nią wiąże. Dość pesymistycznie widzę przyszłość ludzkości. Chociaż wiedziałem o tej sytuacji, to nie byłem świadomy tego ogromnego braku równowagi wytworzonego przez ludzi i tak krótkiego czasu, który mamy, aby coś z tym zrobić. O ile w ogóle mamy czas, determinację i ochotę, aby efektywnie działać w celu zachowania życia na Ziemi.

Najbardziej boję w jaki sposób ludzkość może wyginąć. Wiem, że wszystko stale się zmienia i klimat zmieniał się wcześniej już wiele razy, ale prędkość tych zmian jest przerażająca i obawiam się ogromnie tych wszystkich kataklizmów, które już zaczęły się pojawiać, czyniąc wiele miejsc niemożliwymi do egzystencji dla roślin, zwierząt i ludzi. Bardzo często myślę sobie, że w tym momencie już żadne działanie nie będzie wystarczające, ponieważ dysharmonia zaszła już za daleko. Bardzo prosiłbym o jakąś radę w tej sprawie.”

Na początek wróćmy do teraźniejszości. Praktycznie i realistycznie należy przyjąć, że ani przeszłość, ani przyszłość nie istnieją. Prawdziwy świat jest światem, który doświadczamy w tym konkretnym momencie. Jeśli jest w nim jakieś dobro, pobłogosławmy je w celu wzmocnienia i pomóżmy mu przetrwać i wzrastać.

Globalny klimat oczywiście zmienia się, ale tak było zawsze. Wiemy z geologii, że Ziemia przez długie okresy w czasie istnienia ludzkości na planecie przechodziła wiele drastycznych zmian klimatu. Według geologów w pewnych momentach całą Ziemię pokrywał lodowiec (nawet Hawaje!!), a w innych w rejonach arktycznych panowały tropikalne upały. Jeszcze w niedawnej historii, w XV i XVI wieku w Belgii i Holandii, duże zmiany klimatyczne doprowadziły do gigantycznych powodzi spowodowanych podniesieniem się poziomu morza, co kosztowało życie sto tysięcy ludzi. Często ludzie sądzą, że zła pogoda w trakcie ich życia jest najgorsza, jaka była kiedykolwiek.

Jednak nikt nie wie, w jakim kierunku pójdą aktualne zmiany, jak długo potrwają i jaki wpływ na nie będzie miała działalność ludzi. W trakcie wycieczki na Alaskę udaliśmy się do Zatoki Lodowców. Podczas rozmowy na pokładzie dowiedzieliśmy się zadziwiającej rzeczy: kiedy wpływał tam kapitan James Cook, większość zatoki była zablokowana lodem, a w miejscu, w którym byliśmy, większość lodu stopiła się. Bez wątpienia zatem Ziemia doświadcza zmiany klimatycznej, ale istnieje wiele wątpliwości, czy w ogóle możemy coś na to poradzić.

Film Gore’a jest bardzo dobrze zrobiony i pomaga uświadomić sobie, w jaki sposób ludzie przyczyniają się do zatrucia środowiska. Nie dowodzi on, że zachowanie człowieka powoduje zmianę klimatu czy tego, że Ziemia, którą znamy jest skazana na zniszczenie. Jest to pewnego rodzaju naukowa spekulacja.

Naukowcy nie są osobami wszechwiedzącymi. Mogą tylko gromadzić informacje, interpretować dane według swoich własnych zasad, i używać komputera do przetwarzania tych danych, otrzymując prawdopodobny wynik, oparty o zebrane dane, ich interpretację i zaprogramowane reguły zastosowane do przetwarzania tych danych. Nie można nazwać tego nawet prognozą. To spekulacja oparta o ograniczoną ilość informacji.

Kiedy ja i Gloria przebywaliśmy w Afryce w końcu lat 60-tych i na początku 70-tych, otrzymywaliśmy dużo amerykańskich gazet, w których publikowano informacje o zatruciu środowiska i o tym w jaki sposób niszczyło ono kraj. Będąc w Afryce mieliśmy wrażenie, że cały kraj przykryty jest chmurą sadzy, wszystkie strumienie są brunatne i wypełnione martwymi rybami, a wyjście na zewnątrz stanowi zagrożenie dla życia. Kiedy w 1971 roku wróciliśmy do Stanów, przeżyliśmy szok, widząc błękitne niebo, czystą wodę, zdrowe ryby, rozległe lasy i spacerujących ludzi, którzy nie umierają od zatrutego powietrza.

Zachowanie człowieka może mieć pewien wpływ na globalny klimat. Oprócz zanieczyszczeń powodowanych przez przemysł i środki transportu, rolnictwo doprowadza do powstawania pustyń i niszczy zwierzęce habitaty, odpady na lądzie i w oceanach wpływają na zwierzęta lądowe i morskie oraz ich środowisko naturalne, a wycinanie lasów i urbanizacja doprowadzają do kolejnych zmian. Każdy z tych elementów ma wpływ na klimat. Nie zapominajmy również o aktywności wulkanów, trzęsieniach ziemi, huraganach i tsunami, będącymi wytworami samej Ziemi. Nie ma wątpliwości, że człowiek stanowi część problemu, natomiast wciąż nie wiemy jak dużą.

Bardzo ważne jest jednak podjęcie stosownych kroków w celu oczyszczenia i poprawy działania transportu i przemysłu, praca na rzecz lepszego i zdrowszego środowiska dla nas samych oraz reszty świata a także wspieranie tych, którzy dokładają starań w tym kierunku. Tak samo ważne jest, aby nie poddawać się strachowi, panice czy mrocznym wizjom opartym na osądzie sytuacji prezentowanym przez innych ludzi.

Filozofia Huny mówi, że nigdy nie jesteśmy bezradni, ponieważ zmian możemy dokonać nie tylko za pomocą środków fizycznych. W końcu świat fizyczny jest tylko pewną iluzją. Przede wszystkim jesteśmy istotami duchowymi żyjącymi w duchowym wszechświecie. Rolą nas, hawajskich szamanów jest uzdrawianie wszystkiego co możemy, kiedykolwiek możemy, gdziekolwiek możemy i jak możemy najlepiej. Błogosławiąc teraźniejszość, zaufajmy samym sobie, spodziewajmy się najlepszego, ponieważ podejmując wszelkie możliwe pozytywne działania, robimy tyle, ile akurat można zrobić najwięcej. Nie ma powodu, aby martwić się tym, iż uważamy, że możemy lub powinniśmy zrobić to lepiej. Jest pewne hawajskie przysłowie, które podsumowuje to bardzo prosto: Jeśli można, można, jeśli nie można, nie można.

Ziemia nie jest jednak bezbronna. Ma własne życie i własną wolę. Jako żyjąca „istota” może chcieć być szczęśliwa jako pustynia, wodny świat, kula lodu, zachowując obecną różnorodność lub też nie. Nie musimy martwić się o ratunek dla Ziemi, ale musimy martwić się o przetrwanie ludzkości oraz pozostałych zamieszkujących tę planetę istot. Tak więc, róbcie co w waszej mocy i polegajcie na Wyższej Sile, która dba o to, aby wszystko funkcjonowało doskonale, nawet jeśli będzie się to różnić od Waszych wyobrażeń.

Serge Kahili King
Tekst pochodzi ze strony www.huna.org/
Tłumaczenie – Radosław Aleksanderek, www.transleto.com.pl