Jak żyć w Aloha – Serge Kahili King

Żeby żyć w “aloha”, musisz widzieć, co to tak naprawdę jest. Ogólnie mówiąc jest ono użyte jako pozdrowienie typu “część” lub “do zobaczenia”, ale w hawajskim przeważnie jest jeszcze dodany wyraz, który albo podkreśla porę dnia lub siłę wyrażenia, uczucia lub który ma inne dodatkowe znaczenia.


W języku hawajskim podstawowe znaczenie aloha to “miłość”, więc zamiast prostego pozdrowienia, oznacza tak naprawdę bycie błogosławionym miłością. Błogosławionym jest albo odbiorca albo nadawca w zależności, które z dodatkowych wyrazów zostają użyte.

Jednakże “miłość” jest tylko jedną częścią znaczenia. Definicja słownikowa zawiera także inne znaczenia jak: miłość, uczucie, miłosierdzie, sympatia, współczucie, dobroć, sentyment, powab, dobroczynność, pozdrowienie, przywitanie, ukłony, ukochany, kochanek, kochany, umiłowany, kochający, miły, oddany, charytatywny, przemiły, kochać, lubić, okazywać dobroć, łaskę, współczucie, datek, oddanie, czcić, pamiętać z przywiązaniem, chwalić. A ukryte znaczenie to „przyjaźń”.

Można pokusić się o jeszcze więcej znaczeń, jeśli się podzieli wyraz na części rdzenne. Alo oznacza “przód, twarz, obecność, górną powierzchnię (np miski)”. Oha oznacza “rozpościeranie się jak winorośl, kwitnąć, bujnie rosnąć; afekt, miłość, pozdrowienie, pozdrawiać; okazywanie radosnych uczuć, radość”. Czasem Ha jest zawarte w rdzeniu ponieważ oznacza “oddech, życie, ducha; wydychać (jak w błogosławieniu).” Ha ma wiele innych znaczeń, które nie mają tutaj zastosowania.

Jedno ze znaczeń aloha, biorąc pod uwagę rdzenie, mogłoby brzmieć “ radosne dzielenie się oddechem i miłością twarzą w twarz”. Co ciekawe, to także opisuje honi, sposób fizyczny tradycyjnego hawajskiego pozdrowienia. Podczas wykonywania honi, dwoje ludzi ujmuje się w ramiona, pociera swoje nosy na boki i wdycha wzajemnie swoje powietrze. Niektórzy twierdzą, że w starych czasach Hawajczycy robiąc to mogli stwierdzić, czy osoba była krewnym, przyjacielem, wrogiem, zdrowa lub chora.

Niektórzy Hawajczycy przyjęli od kultury zachodniej sposób tłumaczenia wyrazów nadając osobne znaczenie każdej literze. Są różne wariacje tej metody, ale najbardziej popularna jest: Akahi, oznaczająca dobroć wyrażaną z czułością. Lokahi, oznaczająca jedność wyrażana z harmonia ‚Olu’olu, oznaczająca zgodny wyrażana z przyjemnością. Ha’aha’a, oznaczająca pokorę wyrażaną jako skromność. Ahonui, oznaczająca cierpliwość, wyrażaną wytrwałością.

Bardzo istotne jest zrozumienie, że hawajskie pojęcie miłości nie zawiera żadnych negatywnych myśli, uczuć lub zachowań. Złość, strach, zazdrość, zależność, ból i cierpienie nie są częścią aloha. Inną bardzo ważną rzeczą wartą zauważenia jest, że aloha wymaga wzajemności. Aloha musi być odwzajemniona i wypełniona, ale nie oznacza miłości bezwarunkowej. Jest to prezent lub błogosławieństwo, które powinno być wymienione. Jeśli zaoferujesz aloha, które nie zostanie odwzajemnione, nie jesteś zobligowany, żeby kontynuować ofiarowywanie. Jeśli tobie zostanie zaoferowane aloha i tego nie odwzajemnisz, nie bądź zaskoczony, że nic więcej nie dostaniesz, dopóki sam tego nie odwzajemnisz.

Jedno z powiedzeń hawajskich mówi „Ua kuluma kanaka i ke aloha – Miłość pomiędzy ludźmi jest naturalna ” a inne dodaje, „He manu ke aloha, ‚a’ohe lala kau ‚ole – Miłość jest jak ptak, nie ma gałęzi, na której by nie usiadła.”

I na zakończenie „He punawai kahe wale ke aloha – Miłość jest jak potok, który płynie swobodnie.” Jeśli się jej nie zwalcza i się jej nie obawia, miłość zawsze będzie dostępna dla każdego. W zasadzie niektórzy twierdzą, że to jest podstawowa rzecz, która sprawia, że świat się kreci.

Serge Kahili King
Tekst pochodzi ze strony www.huna.org
Tłumaczenie – Kasia Marszalec