Hipnotyczna Komunikacja cz I – działania transotwórcze

Hipnoza to używanie stanu transu dla zmiany zachowania oraz wewnętrznych reakcji psychofizycznych. Trans jest stanem uczenia się mózgu, najlepiej go można opisać jako stan wzmożonej uwagi połączonej z selektywnością(wybiórczością myślenia).

A to oznacza, że trans jest wszedzie – zawsze myślimy w określonych kategoriach, postrzegamy w określonych ramach. Nasz mózg działa poprzez wyszukiwanie odpowiednich ośrodków do reakcji(selektywność), ich pobudzenie pobudza kolejne reakcje..te zas zmieniają bodźce(sytuacje) itd. Taki system sprzężenia zwrotnego bazującego na „mikro-transach”..drobnych zmianach stanu wewnętrznego(i świadomości zarazem). A to co najbardziej przykuwa naszą uwagę poza nami samymi, to inni ludzie. Możemy mieć inna narrację na ten temat, ale nasz mózg jest mózgiem społecznym: Reagujemy na innych ludzi a oni reagują na nas.

Zjawiska relacyjne są hipnotyczne
Całość komunikacji jest hipnotyczna..żeby zrozumieć sens jakiejkolwiek wypowiedzi musi ona pobudzic odpowiadajace neurony.. dowolna wypowiedź determinuje pewien styl myślenia/reakcji na nią. Dodatkowo jestesmy cudownie wyposarzeni przez naturę w nerwy tzw. paralelne, które funkcjonują w nas cały czas: to ośrodki
pozwalające nam na odtwarzanie zachowań. One też pozwalają nam zrozumieć innych ludzi: empatia to chyba najbardziej znany przejaw ich działania. A w ramach ich działania aktywowane są te same grupy neuronów, co w
przypadku rzeczywistego wykonania jakiejś czynności. To oznacza, że każde zachowanie obserwowane wywołuje pewną tendencję do odtworzenia danego zachowania(!). To kolejne źródło selektywności i przykuwania uwagi.
A w rezultacie w relacjach przejawiają sie zjawiska z klasycznie rozumianej hipnozy):

regresja(zareagowałeś na kogoś dziecinnie?),

progresja w czasie(planowałeś z kimś wyjazd?)

zaburzenia poczucia czasu(zagadałeś się zbyt długo?)

halucynacje pozytywne (kiedy ktoś opowiadał o jakimś miejscu czy wydarzeniu, miales wrazenie ze tam jestes czy to widzisz?)

halucynacje negatywne, czyli brak postrzegania (czy zapomniałeś jakiegoś przedmiotu poprzez zagadanie się?)

katalepsja(zawiesiłes sie kiedys i pozostałeś w bezruchu?)

dysocjacja(powiedziałeś coś kiedyś i miałeś wrażenie, że to nie ty mówisz? jak wogóle mogłeś to powiedzieć?)

amnezja hipnotyczna(zdarzylo ci sie zapomnieć o jakiejś rozmowie?)

analgezja i anestezja hipnotyczna(zdrętwiała ci noga gdy niewygodnie usiadłeś i zagadałeś się?)

pismo automatyczne(robiłeś kiedyś notatki?)

sugestia posthipnotyczna(spełniłeś kiedyś czyjąś prośbę?)

Patrząc na tą listę z moimi pytaniami możesz zauważyć, że wiekszość zjawisk hipnotycznych..to zwykle zjawiska i czesc pracy naszego mózgu. Masz rację. W hipnozie użytkujesz swój mózg bardziej świadomie, po to by osiągnąć określony efekt.

Działania transotwórcze:
W zasadzie trans wywołuje, a raczej pogłebia wszystko co przykuwa uwagę czy cyklicznie i selektywnie pobudza układy mózgu. W Hipnozie w zależności od pewne grupy działań są nasilone. Piszę działania, bo chodzi o komunikaty werbalne i niewerbalne, a także te płynące z kontekstu. Przyjrzyjmy się im, nazwy wymyśliłem na poczekaniu, by łatwiej były ci zrozumieć:

Rozpraszacze, o dziwo to co rozprasza uwagę paradoksalnie przykuwa ją mocniej. Milton Erickson często był ubrany na purpurowo! Rozpraszaczem najczęściej jest to co dziwne inne i odmienne. Czesto cała otoczka hipnozy stanowi taki rozpraszacz.

Edukacyjne, czyli uczenie, instruowanie. Milton twierdził, że cala hipnoza to nauka wchodzenia w trans..informacja raz zaakceptowana ułatwia zaakceptowanie kolejnej potwierdzającej ją.

Dyrektywne, to znasz z klasycznej hipnozy, usiądź!, rozluźnij się! Kiedy policzę..

Perswazyjne, czyli łączące ze sobą cechy zachowań Edukacyjnych i Dyrektywnych, dyrektywność nie wprost. Chyba możesz to zrozumieć?

Prowokujące, masz chyba wystarczająco bujną wyobraźnię, aby? Czasami ludzie reagują na odwrót, czasami sprzeciw jest porządaną reakcją.

Porozumiewawcze.. rozumiesz co mam na myśli? To co buduje głębokie porozumienie..to ważne! :)

Wieloznaczne – gdy nie ma określonego znaczenia mózg musi go szukać intensywniej, czasem nie ma czasu!

Uważniacze, podkreślające, niektóre zachowania szczególnie przykuwają uwagę.

Pytające, pytania mają moc wywoływania określonych treści wewnętrznych na wierzch, wiesz jak się nazywasz prawda?

Akceptujące, zachowania na które kierujemy uwagę wzmacniają się, jesteś wyjątkową osoba jeśli to rozumiesz.

Uświadamiacze, Metakomunikacje – komunikaty na temat tego co się dzieje i procesów umysłowych. A z racji tego, że czytasz to możesz się nad tym zastanawiać?

Powtarzajace, nic tak nie wzmacnia selektywności jak powtarzający się bodziec bodziec to jest ważna rzecz.

W ogólności można je określić jako ustalające autorytet – tym razem rozumiany jako potencjał do wywołania jakiejś reakcji. W ogólności zwykła komunikacja, to hipnoza..hipnotyzer robi to BARDZIEJ, MOCNIEJ, INTENSYWNIEJ.
I więcej jego działań nakierowane jest na wnętrze, procesy pozostające poza świadomością..budując tzw rapport, hipnotyczną więź, porozumienie..proces zagłębiania się w transie.

Oznaki przedłużonego transu wewnętrznego(downtime)
Warto zauważyć, że indukcje klasycznej hipnozy bazują na wywolywaniu efektów. Co jest zjawiskiem transowym wywołuje Trans.
„Większa ekonomia ruchu, odroczenie reakcji motorycznych, zmiany w odruchu przełykania, obniżenie rytmu bicia serca, oddechu i ciśnienia, rozluźnienie mięśni, persewerancje, logika transowa, maskowatość, katalepsja”
Czyli relaks, luz i zewnętrznie spowolnienie i zawieszka..przy jednoczesnej wewnętrznej bujnej aktywności.
W istocie jednak klasyczna hipnoza wykorzystala ze rozluznienie miesni powoduje odrobine zwiekszoną sugestywnosc(bo kierujemy mysleniem..posługując się całym ciałem). Hipnoze lepiej ci przybliżą wewnętrzne definicje, one dają narzędzia jeśli otworzysz szerzej oczy:
Trans to PROCES!
wzmacniania uwagi
wzmacniania sugestywnosci
ograniczania krytycyzmu
wzmocnionej wiary,
zwiększonego zaufania.
nasilenia reakcji nieswiadomych
budowania pożądanych stanów wewnętrznych
Hipnotyzerzy to interesujący ludzie :)

W następnych odcinkach:
Jak przetwarza mózg, nieświadomy umysł.
Język hipnozy.
Co może dać ci hipnoza?
Strategie autohipnozy
I jak to wykorzystywać w relacjach.. i wiele wiele więcej.

Piotr Jaczewski