Coś się czai w mroku

baba14

Połowy dokonał, kto zaczął.
Horacy (Ouintus Horatius Flaccus)


dedykacja dla niechrap.info

niechrap.info

Chrapanie to niezwykle uciążliwy dźwięk wydawany zarówno tak podczas wdechu jak i wydechu. Dźwięk powstaje wskutek drgania języczka i podniebienia miękkiego, gdy droga przepływu powietrza jest utrudniona. Najczęściej pojawia się podczas snu. jest tak dlatego, że mięśnie podniebienia i szyi rozluźniają się w czasie odpoczynku i nie są w stanie zapewnić odpowiedniego napięcia tkanek. Powoduje to otwarcie ust i zapadnięcie się języka co ogranicza przestrzeń przepływu dla wciąganego do płuc powietrza, wynikiem są turbulencje wprawiające wiotkie struktury gardła w wibracje, dając odgłos chrapania.

Chrapanie jest często wynikiem nieodpowiedniego stylu życia i złych nawyków. Oto przyczyny chrapania, które mogą powodować dolegliwości związane z zaburzeniem snu: Otyłość, Alkohol, Środki nasenne i uspokajające, Nikotyna, Pozycja spania, Temperatura i wilgotność powietrza w sypialni.

Upośledzanie drożności nosa zapalenie zatok przynosowych, alergiczne nieżyty nosa czy przeziębienie są także ważnymi przyczynami chrapania. Niedrożność nosa powoduje bowiem nieprawidłowe oddychanie przez usta i wyzwala ruch drgający podniebienia i języczka. Obrzęk błony śluzowej nosa spowodowany katarem alergicznym, przeziębieniem, czy zapaleniem zatok mogą skutecznie utrudniać oddychanie podczas snu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *