WKH – kolejny wstępniak, piguła przeglądowa

..bo powtarzania nigdy za wiele:) Tu zatem fragment ściągi/przypominajki z rocznej szkoły huny, w tej części skierowanej do bardziej świadomego umysłu.

TEORIA cztery światy i siedem zasad
Widzimy, słyszymy i czujemy(kanały zmysłowe)- a w dodatku nasze zmysły objęte są synestezją tj nakładają się: pewne dzwieki czy obrazy mają dla nas znaczenie odczuciowe, pewne odczucia mają dla nas kolory czy przypominaja nam jakies dzwieki. Nasz umysł pracuje na bazie przetwarzania obrazów, odczuć i dźwięków a nasze ciało jest w nich zanurzone, żyje w takim świecie pełnym skojarzen, fantazji, wobrażen, wspomnien. Szamanizm jest taką pierwotną strukturą radzenia sobie z tymi doświadczeniami, czerpania z wnętrza dla zyskiwania siły i wpływania na zewnętrze.. Normalnie przetwarzamy bardzo szybko informacje(myślimy) przeskakujac pomiedzy róznymi kanałami, teraz co sie stanie gdy rozbudujemy doswiadczenia wokół jednego z kanalow??
otrzymamy: z czucia „świat energii” świat przepływów i poruszających się odczuć
ze słuchu „świat snów” symbolicznych doświadczeń obdarzonych znaczeniem//dokładnie jak mowa/język
wokół wzroku „świat tożsamości” roznych stanow swiadomosci wywolywanych przez to co widzimy, w którym widziane zachowanie jest rolą-duchem i możemy je z automatu powtórzyć (bo na podstawowym poziomie przetwarzania we wzroku nie rozróżniamy pomiedzy Ja a światem zewnętrzny – widok np. dloni wlasnej jest takim samym widokiem jak widok krzesła, a mamy też w sobie zestaw nerwów paralelnych – pozwalających nam na odtwarzanie poszczególnych zachowań, uczymy się przez małpowanie).
DO ZAPAMIĘTANIA: To są różne sposoby postrzegania tego co już jest, oparte na odrobinę różnych założeniach: i o tym jest huna: jak idee, załorzenia wpływają na postrzeganie, na działanie i na to co się wokół nas dzieje, i nie trzeba wiele by szamanskich sdosobów postrzegania świata używać: to jest taka sama różnica jak spojrzenie architekta czy inżyniera różni się od spojżenia dekoratora wnętrz czy klienta lokalu – na co innego zwracasz uwagę!:) A w obrebie każdego ze spojrzeń kryją się odmienne możliwości działania.
Do poruszania się po szamańskich sposobach widzenia świata, bycia użytkownikiem subiektywnej rzeczywistości zamiast jej podmiotem potrzebna jest pewna postawa(wtedy to działa na naszą korzyść), idee na których ona bazuje to:
IKE – Świat Jest taki jaki myślisz, że jest. Doświadczenia(zmysłowe zewnetrzne) i interpretacje(procesy wewnetrzne) przenikają się ze sobą, wzajemnie wchodzą w interakcję. Wiec możemy myśleć inaczej, by zmieniły się nasze doświadczenia.
KALA – Nie ma granic, zarówno w tym co chcesz osiągnąć..masz nieograniczone możliwości, więc podstawowe pytania to CO i JAK to zrobić (zamiast dlaczego i czy się da), masz wpływ na wszystko (nie kontrolę), działa zbyt wiele wpływajacych sił by można było kontrolować cokolwiek.
MAKIA- Energia podąża za uwagą, to czemu poświęcasz czas wzmacnia się, działanie kontynuowane staje się nawykiem, wzorem. Tu jes śródło piko piko – tego oddechu – wdech szczyt głowy, wydech pępek – przełączanie uwagi wywołuje „przepływ energii”, jedna jakość zaczyna przechodzić w drugą, sny się łączą, role przełączają miedzy sobą.
MANAWA-Teraz jest moment mocy, TERAZ to magiczna chwila w której mozesz działać i tworzyć przyszłość, przeszłość ma to do siebie, że już mineła i tylko taki w jaki pozwalasz by Teraz modyfikowała twoje myśli,energię i zachowania..
ALOHA- Kochać to być szczęśliwym z.. Miłość, szczęście to radosne dzielenie się energią życia tu i teraz, im bardziej szczęśliwy jesteś z tym co masz tym łatwiej jest to zmienić.
MANA – Cała moc pochodzi z wnętrza, to my decydujemy o tym co ważne a co nie, co personifikować nadając temu siłe i co depersonifikować, odbierając temu moc.
PONO – Skuteczność jest miarą prawdy, elastyczność jest drogą do skuteczności.

To oczywiscie spłycenie tych zasad..bo są one wieloznaczne, jak świat:) Życie takie jest wieloznaczne, paradoksalne – my dokonujemy wyboru tej interpretacji, która działa dla nas. Taką zbitkę różnych wersji za chwilę wam podeśle – nieobowiązkowe i tak większość jeszcze powiem.

TEORIA Mana-moc wpływu i haipule
Mana – to szeroko rozumiana siła wpływu, od umiejętności i wiedzy, przez bioenergię, aspekty emocjonalne i mentalne, po koncentrację i wytrwałość w elastycznym dążeniu do celu, tak..
Wg siedmiu zasad
1. Swiat jest taki jaki myslimy ze jest. Kiedy myslimy ze mamy sile
by cos zrobic – to ja mamy :) Mana – to również siła naszej wiary.
2. Nie ma granic stopnia naladowania mana//jej przeplywu i możliwości wykorzystania- mamy moc by osiągnąć cokolwiek chcemy, choć dostęp do niej zależy od siły naszych połączeń ze światem np obecnosci w tu i teraz, czy też ilości relacji z ludźmi. Nasza moc rośnie w miarę jak uczymy się współpracować…
3. Energia podaza za uwaga, a uwaga za energia. Gromadzimy mane
koncentrujac sie na jej symbolach i na tym co uwazamy za
wysokoenergetyczne.
4. Teraz jest moment mocy i im bardziej jestesmy skupieni w chwili
obecnej i zaangazowani emocjonalnie w to czego doswiadczamy tym
wiecej many mamy.
5. Radosne dzielenie sie energia zycia. Im szczesliwsi jestesmy i
chetniej dzielimy sie energia (wysylamy jej) tym wiecej jej mamy.
6. Moc pochodzi z wnetrza, z przekonania ze jestesmy w kontakcie z
jej zrodlem, czy z tego co uwazamy za realne a co nie. Im bardziej
cos personifikujemy to tym silniejsze to sie staje.
7.Skutecznosc jest miara prawdy i im wiekszy wplyw naszego wnetrza na
otoczenie widzimy tym wiecej go mamy. W dużej ogólności
Mana, siła wpływu rośnie przez jej używanie, zarówno w działaniu jak i w w modlitwie huny, czyli „Haipule”.
HAI = pragnienie, potrzeba PULE=modlitwa, błogosławieństwo, magiczna siła
przyciagania
HA – energetyzować się dzięku głębokiemu oddychaniu i pamietaniu o
tym, co chcemy. Często przypominaj sobie swoje marzenie i myslac o nim
oddychaj głęboko, wytwarzajac w zwiazku z nim pozytywne emocje
I – afirmować to czago chcemy. Opisuj swoje marzenie pozytywnymi
słowami i zdaniami w czasie terazniejszym (opisujac nowy sen)
PU wyobrazić sobie to czego chcemy. Z użyciem wszystkich zmysłów w
plastyczny sposób wyobrażaj sobie wszelkie przyjemnosci, korzysci i
pozytywne zmiany zwi±zane z osiagnięciem
LE podejmować działanie. Jak najczęsciej na poziomie fizycznym
podejmuj działania majace bezposredni lub symboliczny zwiazek z
manifestacja twojego marzenia.

Pozdrawiam
Piotr Jaczewski