Pozbądź się uzależnienia – Adam Dębowski

Metoda, którą opisałem poniżej możesz stosować w wielu kontekstach. Możesz używać jej do wywalenia palenia, czy ograniczenia niezdrowego jedzenia. Możesz też zastosować to w kontekście pracy, nauki, czy relacji. Być może jest tak, że jesteś od kogoś albo czegoś jeszcze uzależniony.


Ponieważ to TY TWORZYSZ ŚWIAT dostajesz do ręki narzędzia, które dają Ci kontrolę nad swoim życiem i zdrowiem. Jest to jedna z metod, którą możesz wykorzystać do zmiany swojego życia.

Techniki są omówione na przykładzie palenia:
1. Znajdź wystarczający powód, aby rzucić palenie!! Po co chcesz to zrobić? Co ci to da?
2. Ustal plan!
a. Co Ci daje palenie? Co zyskujesz dzięki paleniu? – Jeszcze możesz palić ponieważ masz określoną intencję, która jest zapewne dobra dla Ciebie. Np. dzięki paleniu się relaksujesz i odprężasz. Intencja jest bardzo dobra. Wykonanie gorsze.
b. Teraz znajdujesz inne źródła zasobów, które dawało Ci kiedyś palenie. Jeśli otrzymywałeś kiedyś spokój i luz, to znajdź sposoby na to, jak bez fajki się odprężać. Gdy znajdziesz to, wtedy wypełnisz lukę, która pozostanie po wyrzuceniu palenia.
c. Co zrobisz w czasie wolnym, gdy nie będziesz palić? Jak wypełnisz ten czas, który przeliczany jest na godziny w aspekcie np. miesiąca?
3. Obrzydzenie papierosów – aby to zrobić potrzebujesz dwóch narzędzi:
a. Budowanie obrazów w umyśle – stwórz negatywny obraz papierosa. Wyobraź sobie, że jest zrobiony z czarnego kału, rzygów, flegmy, rozkładającej się ryby, zwierzęcia i ma zapach rozkładających się zwłok. Przybliż ten obraz i sprawdź, czy masz ochotę na wypalenie papierosa. W tym ćwiczeniu potrzebujesz bądź osoby, która przeprowadzi Cię przez określone obrazy, bądź sam potrzebujesz wiedzy, jak budować Submodalności obrazów.
b. Kręcenie uczuć – każde uczucie krąży w Twoim ciele, Każde! Teraz, weź uczucie nieprzyjemne, negatywne, takie które kojarzy Ci się z np. rzyganiem albo z czymś obrzydliwym. Zlokalizuj to uczucie w swoim ciele. Poczuj je dokładnie w swoim ciele. Niech się powiększa i przyspiesza. Skojarz to z papierosami!!
4. Skorzystaj z linii czasu i zbuduj przyszłość w swojej głowie z paleniem i bez palenia.

5. Negocjuj poprzez rozmowę ze swoją podświadomością – naucz się negocjacji ze swoim umysłem i ciałem. Niezwykła umiejętność, która polega tylko i wyłącznie na rozmowie.

Pozdrawiam,
Adam Dębowski
http://nlpcoaching.pl