Podstawy masażu „KAHI LOA” – Aloha Kupua

Witajcie
„Waiho wale kahiko”
(Obecnie ujawniane są dawne tajemnice)

KAHI LOA jest jedną z metod pracy z ciałem jakie stosuje się na Hawajach. Masaż ten zaliczany jest do kategorii masażu LOMI LOMI NUI. Ta metoda jest bardzo prosta i niezwykle skuteczna oraz polecana przez hawajskich szamanów.

KAHI LOA różni się od innych rodzajów masażu. W czasie zabiegu nie rozcierane są tkanki i mięśnie pacjenta, lecz cały zabieg przeprowadzany jest nad powierzchnią skóry, na niej lub tuż pod jej powierzchnią. Olej jest tutaj zbędny, ponieważ cały zabieg wykonywany jest na ubranym bądź częściowo ubranym pacjencie.
Przy KAHI LOA skóra jest dotykana lub lekko „głaskana” ponieważ jest ona największym organem naszego ciała i bez dobrze funkcjonującej skóry nie moglibyśmy żyć. Obecnie naukowcy zauważyli, że nawet zwykłe glaskanie powierzchni skóry uruchamia lecznicze procesy. Hawajscy uzdrawiacze wiedzieli o tym już dawno i z powodzeniem używali tej wiedzy w praktyce.
W języku hawajskim KA oznacza „ruch” a HI oznacza „płynąć”. Słowo KAHI oznacza także „jedność”. Jeśli dodamy to tego słowo LOA to podniesie to znaczenie całej nazwy do Wielkiej Jedności, do systemu o boskim znaczeniu.
W trakcie zabiegu masażysta pracuje z siedmioma hawajskimi zywiołami (ogień, woda, wiatr, kamień, rośliny, zwierzęta, ludzie). Masażysta przywołuje ich uzdrawiające energie, aby wspierały go podczas zabiegu.

PRZEBIEG MASAŻU KAHI LOA

Najbardziej znaną forma tego masażu jest ta przekazywana przez kahunę Serge’a Kahili Kinga wzbogacona o jego wlasną praktykę i doświadczenie.
Przed zabiegiem masażysta powinien poczynić pewne przygotowania. Przede wszystkim powinien dobrze nastroić się na swoją prace ( oczyścić się np. poprzez rytuał KALA ( poprzez przebaczenie), oczyścić pomieszczenie w którym będzie wykonywany masaż, doenergetyzować się – np. PIKO PIKO). Miejsce masażu powinno być utrzymane w hawajskim stylu. Na początku masażysta wypowiada hawajską modlitwe ( zaczerpnąłem ją z książki Klausa Assmana pt. „LOMI LOMI NUI – Świątynne masaże z hawajów”)

1. „AUEHA NA AUMAKUA

2. NA AKUA, NA KAHUNA, NA KUPUA

3. ALOHA MAI, HIKI MAI, HELE MAI

4. E HO ‚ O MAI KA’ I

5. I ‚ KA WAHINE KEIA

*. I ‚ KE KANE

6. I ‚ KE ALOHA, I ‚ KE KALA, I ‚ KA MALU

7. I ‚ KA MANA, I ‚ KA PONO

8. ALOHA NO, ALOHA NO, ALOHA NO”

Polskie tłumaczenie:

1. Słuchajcie, boscy przodkowie i Wyższe Ja

2. Bogowie, mistrzowie i szamani

3. Przyjdźcie z miłością i siłą, przyjdźcie szybko

4. Udzielcie błogosławieństwa

5. Tej kobiecie lub…

*. Temu mężczyźnie lub dzieciom (I ‚ NA HEIKI KEIA), mieszkaniu (I ‚ KA KAUHALE KEIA), zwierzętom (I ‚ NA HOLOHOLONA KEIA), pożywieniu (I ‚ NA MEA ‚ AI KEIA).

6. Z miłością, wolnością, pokojem

7. Z siłą i mądrością

8. Błogosławie i pozdrawiam

Modlitwa ta przywołuje ducha aloha, energie całego świata i energie Matki Ziemi.

Masaż KAHI LOA podzielony jest na siedem części wg. siedmiu hawajskich żywiołów ( ognia, wody, wiatru, kamienia, roślin, zwierząt i ludzi ). W takiej kolejności prowadzony jest masaż: tył ciała a później przód, jeżeli pacjent jesznajduje się w pozycji leżącej, jeśli siedzi to masaż odbywa się na siedząco ( przód i tył masowane są jednocześnie). Masażysta dowolnie kształtuje przebieg zabiegu wybierając, odpowiednio do potrzeb, jego elementy. Masażysta nie powinien trzymac się sztywno reguł, powinien przeprowadzać zabieg intuicyjnie.
Podczas KAHI LOA pacjent skupia się na wskazówkach masażysty i wyobraża sobie pokolei każdy żywioł. Myśli pacjenta podążąja za ruchami masażysty i nie mogą od nich odbiegać. W tym miejscu należy przypomnieć trzecią zasadę Huny: „Makia – energia podąża za uwagą.” Myśli pacjenta powinny być skupione na teraźniejszości ( „Manawa – moment mocy jest teraz”). Podczas masażu masażysta rozmawia z pacjentem oczekując wskazówek co do postępowania.

Masażysta w swojej pracy posługuje się schematem zwanym HAIPULE :

HA – Dawanie energii – Ładowanie i wzmacnianie aury

I – Werbalizacja – Rozmowa z pacjentem podczas masażu

PU – Symbolizowanie – Połączenie się z symbolem danego żywiołu

LE – Ożywianie – Energia przepływająca przez dłonie masażysty.

Na początku zabiegu masażysta przesówa ręce ponad ciałem pacjenta oczyszczając tym samym jego aure (HOAKA) i dostrajając się do niego. Pierwszy dotyk powinien mieć miejsce na środku pleców. Pacjent czuje przyjemny i lekki dotyk masażysty informujący go o obecności masażysty i o tym, że za chwile rozpocznie sie zabieg. Zabieg rozpoczyna się od głowy poprzez kark, ręce, plecy, pośladki, nogi. Przed każdym kolejnym etapem masażu masażysta prosi dany żywioł o wsparcie a po zakończeniu danej części dziekuje temu żywiołowi.

TO NARAZIE TYLE. NIEDLUGO OPISZE POSZCZEGÓLNE ELEMENTY MASAŻU KAHI LOA.

Pozdrawiam ALOHA KUPUA
Aloha & mahalo