„Pisemne Haipule” – Przekszałcanie sytuacji przez pisanie


Haipule – zaklęcie, czar, modlitwa o efekt, tudzież medytacja nad procesem to nie musi być jakaś dziwna specyficzna czynność. Zmianę wzorów wewnętrznych i przekształcanie sytuacji można przeprowadzać na nieskończenie wiele sposobów. Im lepiej rozumiesz zasady huny, tym łatwiej pójdzie ci przeprowadzenie tego po swojemu. Tymczasem spróbujmy to zrobić koncentrując się na formie pisemnej. Poza podawaniem „co pisać”- umieszczę uwagi jak całość procesu przeprowadzać zgodnie z zasadą.

Przygotowanie: Wybierz Temat: swój CEL powiązany z problem do rozwiązania. Nie musi to być szczegółowe Np. problem „zarabiam za mało”: cel „zarabiam, aż nadto”. Ważne, żeby sformułowanie problemu i celu przemawiało do ciebie, było związane ze sposobem w jaki normalnie o tym myślisz. Jeśli uważasz problem za poważny(„nie do przejścia”) rozłóż go na części i popracuj z każdą w nich w oddzielnej sesji.

1 Ike – Świat jest taki jaki myślisz, że jest więc zmieniaj swoje interpretacje zjawisk po, to by zmieniły się twoje doświadczenia.

Napisz 10 różnych zdań na temat -odpowiedz:
w JAKI sposób problem ten pojawił się w twoim życiu?
JAK wygląda sytuacja obecnie?
JAK dotrzeć do twojego celu?

Jak całość procesu przeprowadzać: Pisze 10 zdań orientacyjnie: zasadniczą sprawą jeśli chcesz zmian jest wyjście poza dotychczasowe interpretacje. Z reguły dwa-trzy zdania potrafimy od razu wymienić. Później przychodzi etap „eee ..” pustki. I o przebrnięcie przez niego chodzi.

2. Kala – Nie ma granic, a więc zmieniaj swój sposób myślenia, by zmieniły się twoje zachowania oraz zewnętrzne zjawiska.
Napisz 10 różnych zdań:

JAK świat by rozwiązał to za ciebie? (jakie zbiegi okoliczności mogłyby ci pomóc)
JAK bym to rozwiązał, gdyby nie było żadnych ograniczeń? (pofantazjuj ile wlezie, im bajeczniej i weselej tym lepiej – to samo tyczy się reszty podobnych tematów)
JAK działałby cudowny mechanizm, chroniący cię przed takimi problemami w przyszłości/automatycznie podsuwający rozwiązania.

Jak całość procesu przeprowadzać: Ustal, ze sobą, że poza sesją będziesz się zajmował innymi tematami, by wprowadzać jak najmniej wątpliwości do swojego wnętrza. Oczywiście, po intensywnej pracy z jednym tematem, będą ci się później przypominały myśli z tym związane i to ok. Ale świadomie daj sobie odpocząć od tego z czym pracujesz, oczywiście, chodzi o odpoczynek od rozważań, a nie działań, które trzeba podjąć.

3. Makia – Energia podąża za uwagą, a więc koncentruj się na rozwiązaniach nie na problemie.
Napisz 10 różnych zdań – odpowiedz:
JAK poznasz, że dotarłeś tam gdzie chcesz.
JAK będziesz się zachowywał, gdy już osiągniesz cel.
JAK wyglądają symbole twojego celu i w jaki sposób ci się kojarzą. (mogą być ludzie)

Jak całość procesu przeprowadzać: Koncentruj się na pisaniu. Pytania mają tylko taki cel, żeby pomóc ci utrzymać pozytywną koncentrację na temacie przez dłuższy czas.(więc nie przejmuj się, czy zdanie, które piszesz/odpowiedź jest prawdziwa, czy nie) Jeśli odpływasz przypomnij sobie swój cel „Robię to, bo chcę by …”. Jeśli z gorączkowego pisania, w pozytywnym nastawieniu odpadasz w zniechęcenie, czujesz się „zmulony”, czujesz się jak przed ścianą – zmień to w świadomy relaks i pobudzanie energii: wykonaj kilka razy relaksujące piko-piko (weź wdech koncentrując się na niebie/szczycie głowy i wydech koncentrując się na stopach/ziemi pod stopami) oraz wykonaj kilka energicznych ruchów np. podskoków czy wymachów rękami.

4. Manawa – Teraz jest moment mocy, a więc już teraz podejmij działania służące rozwiązaniom.

Napisz 10 różnych zdań:
O działaniach, które mógłbyś podjąć już teraz.
O sygnałach, które upewniłyby cię, że jesteś na właściwej drodze
O tym w jaki sposób otaczające cię przedmioty symbolizują osiągnięcie celu

Jak to robić: Utrzymuj zewnętrzne skupienie, tak by pisać żywiołowo i dynamicznie. W chwilach kiedy się „męczysz” i uwaga zaczyna błądzić, tempo spada – odpoczywając utrzymuj przez chwilę świadomość sensoryczną (zerknij w rogi pomieszczenia, znajdz 3 przedmioty w tym samym kolorze, posłuchaj co słychać z oddali, sprawdź jaki zapach czujesz w tym miejscu).

5. Aloha – Kochać oznacza być szczęśliwym z … a więc ciesz się swoją drogą i z tego, że właśnie to rozwiązujesz.
Napisz 10 różnych zdań:
Opisz przyjemności związane z sytuacją, gdyby „problem rozwiązał się sam”.
Opisz przyjemności związane z osiągnięciem tego, co chcesz.
Opisz przyjemności płynące z rozwiązywania tego problemu.

Jak to robić: Utrzymuj uśmiech, siedź wygodnie, ale prosto, oddychaj głęboko. Jeśli odczujesz zesztywnienie, przeciągnij się i poruszaj.

6. Mana – Cała moc pochodzi z wnętrza, a więc ufaj, że dotrzesz tam gdzie chcesz.
Napisz 10 różnych zdań:
Dlaczego jesteś zdolny/kompetentny to dotrzeć do celu?
Dlaczego masz prawo do osiągnięcia tego celu?
Jakie siły, ludzie lub duchy mogłyby ci pomóc i w jaki sposób?

ak to robić: Utrzymuj napięcie woli / intencję że chcesz zmienić tym procesem swój byt. Ciężkie do opisania uczucie „wewnętrznej determinacji”

7.PONO Skuteczność jest miarą prawdy, a więc koryguj swój kurs, byś dotarł tam gdzie chcesz.
Napisz 10 różnych zdań:
Wymień korzyści jakie odniosą inni?
Dlaczego świat/ ludzie mieliby ci pomagać?
Dlaczego to jest dobre, słuszne i właściwe?

Jak to robić: Samo wyrażenie „tego, co w tobie siedzi” pozwoli w pewnym stopniu zmienić twoje wzory i reakcje, więc rezultaty będziesz miał natychmiast – pamiętaj o tym. Zostaw tekst na dzień, dwa a później przeczytaj go ponownie(wyjątek od zasady nie zajmowania się myśleniem o celu poza sesją) badając swoją reakcję. Jeśli tekst budzi „mieszane uczucia”, lub nieprzyjemne skojarzenia powtórz proces jeszcze raz.

I to wszystko: Razem 3*7*10 – 210 zdań. Około 2-3 godzin pracy własnej..
Ważne by przeprowadzić go w całości, czyli wszystkie zdania napisać. To ramy procesu i wewnętrzna umowa jaką ze sobą zawierasz („Skoro tyle wysiłku włożyłem – to jest to ważne” oraz „ja zrobiłem swoje, a więc świecie rób swoje”). Oczywiście pytania/zagadnienia możesz sformułować inaczej/po swojemu. Dodać swoje(polecam) lub odjąć (odradzam – chodzi o przebrnięcie przez trudy i opór). Nie jest ważne jaki aspekt i pod jakim kątem chcesz opisywać, ani zagadnienie (np. możesz opisywać efekt jaki wywrze twój CEL na pogodę, czy chmury), ale liczy się, by wnosiły „element zmiany” przy podtrzymywaniu pozytywnej koncentracji.
Możesz się ździwić: jeśli już wybierzesz CEL dalej nie będzie łatwo, jak to wygląda. Podczas pisania będą dopadać cię dziwne stany emocjonalne, ba … coś może cię zacząć boleć. Jeśli tak się dzieje – zrób coś by sobie pomóc, przetrwaj to dzięki koncentracji, a jeśli nie możesz, odłóż na dzień następny: tym razem mentalnie przygotowując się do tego(„zrobię to, choćby niewiem co”).

Powodzenia.
Piotr Jaczewski