Hipnotyczna Komunikacja V – praca z metaforą świata

Idźmy dalej w stronę strategii użytkowania stanu transu. O ile poprzednie: Pacing i Leading (a także: Prowokowanie i Testowanie), Wzmacnianie Rozwiązania, Fragmentacja Rozwiązania, Utylizacja związane są z prostymi reakcjami Klient robi X, dzieje się Y to wtedy Hipnotyzer robi Z. To te należą już do odrobinę wyższego poziomu logicznego – czyli są zestawem tych bardziej pierwotnych podejść, w dodatku pracujących w zasadzie na poziomie prostych reakcji emocjonalnych czy mentalnych. Tu już bierzemy się za prace z dużymi porcjami procesów wewnętrznych..


Budowanie „rapportu” z czyjąś nieświadomością-dostarczanie zasobów.
Zaraz zaraz, pisałem już ze pobudzanie nieświadomych reakcji to metoda indukcji transu..a tu „tylko tyle” jako całościowa strategia? Tak! Jest w tym dużo więcej..jeśli jesteś w stanie uwarażliwić się na bardzo mimowolne reakcje(zmiana odcienia skóry, tempa oddechu, mikro-ruchy ciała, odcienie „nastroju” psyche) i zmieniać swoje zachowanie w reakcji na to i w reakcji na reakcje…to możesz zacząć „rozmawiać” z nieświadomym umysłem na jeszcze głębszym poziomie, twoje zachowanie bezpośrednio budzi skojarzenia i udostępnia zasoby wewnętrzne drugiej osobie..Pisze o głębszym: bo w hipnozie już powstała cała linia pracy z „sygnałami ideomotorycznymi” w kórych ustala się prostą linię komunikacji(spory temat, więc osobno go potraktuję.)..tymczasem jeśli uda ci się to zrobić na bieżąco – to co robisz zaczyna się odnosić do najgłębszych struktur mózgu. Dobry przykład tutaj: działania terapeutyczne ze spontanicznym odgrywaniem roli. Zeby dobrze pracowac z nieswiadomościa w ten sposób, potrzeba znajomości tematu „jak niewielkie mikro-ruchy, mikrostrategie budują całościowe reakcjie”. Dla kolejnego przykładu: takie podstawowe reakcje pobudzenie i odprezenie(czyli:ukl sympatyczny i parasympatyczny) rozwijaja sie w zasadzie we wszystkie zachowania..jesli uda ci się przeprowadzic dana osobe przez dużą(dużo większą niż zwykle) liczbę sekwencji pobudzenie i rozluźnienie – to w skali makro efektem jest wzrost zdolności kontrolowania wlasnych stanów i zachowań..dlaczego? bo w obrębie tego robisz za „maszynkę do biofeedbacku”-werbalnie(sluch) i ewentualnie wizualnie(zachowaniem) dostarczasz mózgowi danej osoby dodatkowych bodźców synchronizujacych jego prace ze stanem ciała. Itd.

Znajdowanie rozwiązania w obrębie czyjejś metafory – poszeżanie czyjegoś świata.
Umysł w ramach swojej pracy usuwa, zniekształca i generalizuje informacje.. każdy umysł mój i twój:) Konstruuje tym samym swoją metaforę świata, mapę, konstrukt..to co widzisz, słyszysz, odczuwasz. Twój prywatny wszechświat skojarzeń i symboli. Nie jest on precyzyjny, jest symboliczny wlasnie i służy aktywnemu, radosnemu radzeniu sobie ze światem W zwiazku z tym kwestie „problemowe” wystepują „na skraju” tej metafory, mapy -trzeba ją poszeżyć. Idea jest taka, że im bardziej z wnętrza tej metafory płyną rozwiązania, tym łatwiej ona się poszeża.. a jeśli połączysz to, że każdy trans ma swoją metaforę..to to jest klucz do edukacyjnej hipnoterapii:) To może być bardzo łagodne bazujace na podsuwaniu pytań i pracy wewnętrznej osoby(patrz:coaching)..to może być bardzo dyrektywne (Kiedy policzę od 3 do 1 staniesz sie nową osoba, pełną życia i energi, pewną siebie i będziesz doskonale wiedzieć co chcesz zrobić i osiągnąc..3 2 1 pstryk). Im bardziej jest zgodne z logiką metafory, transu, wliczajac to wypracowane reakcje i oczekiwania – tym łatwiej ta pigułka nowego powstałego ze starego może być połknięta.

Budowanie rozwiązania poza czyjąś metaforą – łamanie wzorców.
Umysł nie znosi próżni, a ciało szuka wytycznych i gdy traci jedne, zaczyna tworzyć i przyjmować nowe. Tak w skrócie można opisać idee: w skali makro można zauważyć tą strategię w wojsku czy w bardzo „sekciarskich” srodowiskach: gdy usuwane i łamane są dotychczasowe systemy myślenia i działania, a zastępowane dużą ilością(często absurdalnych) zakazów, nakazów, sposobów postępowania – wyzwalane są odruchy przystosowawcze. W skali mini tak działają tragedie życiowe lub „ceremonie inicjacyjne”, silne doświadczenia psychiczne..a w skali mikro, no właśnie: drobne i wieksze zmiany w obowiązujących sekwencjach zachowania(myślenia). Motto: w chaosie rodzi się nowy porządek, ludzie są systemami samoorganizującymi. Patrz: koany zenkowe i interwencje paradoksalne w terapii:-) Jeśli chodzi o myślenie..to pominę farrellyego i terapię prowokatywną- to zbyt oczywiste, patrz: nauka języka i(lub) wyjazd za granicę czy wpływ „słownictwa biznesowego” w firmie na zachowanie osób. Trans jest wszędzie, złam dotychczasowy wzorzec..a pojawi się impuls do szukania nowego ;)

Budowanie rozwiązania w metaforze poziom wyżej – budowanie strategii.
Życie jest paradoksalne :) czesto problemy biorą się z paradoksalnej jego struktury i są typu: zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko jednocześnie.
Czasami dylematów nie da się rozwiązać w obrębie logiki która je spowodowała: trzeba użyć wyższego poziomu logicznego. Czasem sekwencja działan -„strategia” osiągania czegoś jaką stosujemy nie wystarcza, trzeba ja wzbogacić. To jest punkt w którym łamanie wzorców i poszeżanie czyjegoś świata schodzą się w całość.
Wielki ukłon w stronę papy Bandlera;) Znów: temat ten wykracza znacznie ponad poziom jednego artykułu, patrz też psychologia rozwojowa..i ogólnie: przemiany jakie zachodzą w ludziach w ciągu życia.

Budowanie nowej metafory..albo nawet generatora metafor:-)
Trudne ale możliwe, zawiera w sobie budowanie kilku strategii i wypracowanie umiejętności jak to robić samemu dalej..patrz: huna jako meta-model do takiego
budowania, patrz również struktura treningowa NLP czy zjawiska wokół religii/duchowości. To oznacza, że możemy przejść na jeszcze jeden poziom logiczny wyżej..do czegoś co można nazwać pracą na poziomie tożsamości czy nawet duchowym. Ale to już w kolejnym odcinku.
C.D.N.

Piotr Jaczewski