Hipnotyczna komunikacja III – struktury sugestii

Pora przyjrzeć się bliżej strukturom sugestii językowej. Już wiesz, że część z nich operuje na prostych neurologicznych procesach(np. działanie pamięci ultrakrókkotrwalej) inne na bardziej złożonym poziomie interakcji społecznych. Każdy komunikat wywiera wpływ..sugestia to takie ukierunkowanie tego wpływu, by przyniosło to efekt. W ten czy w inny sposób każdy komunikat JEST SUGESTIĄ, warto o tym pamiętać:>

Tymczasem przyda się przyjrzeć tym sugestiom w sposób bardziej zorganizowany(trochę korzystam z tajemnej ściągi angielskojęzycznej troche by nic nie pominąć..cćć, wyjaśnienia są moje):

Bezpośrednie lub pośrednie sugestie
Bezpośrednie sugestie, polecenia skierowane są bardziej do umysłu świadomego. Osoba „świadomie” się zgadza lub nie. Na tym poziomie sugestie są skuteczne o ile pozostają w obrębie uwarunkowań społecznych-relacyjnych.
„otwórz okno, proszę.”
Duża ilość poleceń możliwa jest w relacji opartej na autorytecie(jakiejś formie delegowanej władzy, mocy osobistej)..inaczej z kazdym poleceniem rosnie potencjał do odrzucenia sugestii lub działania wbrew niej. Wtransie z jednej strony rośnie podatnośc na sugestie – z drugiej intensywniej uświadamiane są wszelkie możliwe reakcje. Z tej perspektywy dlatego wlasnie tam gdzie ludzie wpedzani sa w transe bazujace na strachu(zmuszani do posłuszeństwa)..ten strach musi być nieustannie przypominany i odświeżany, by ludzie wciąż i wciąż wybierali „poprawną politycznie” wersję zachowania.W dyrektywnej wersji hipnozy do utrzymywania w tym „wagoniku poleceń” wykorzystywana jest motywacja klienta.

Pośrednie kierowane są do umyslu nieświadomego – wywołują reakcje z ominięciem świadomości, tym razem bazując na wcześniejszych uwarunkowaniach:
Czy mogłbyś otworzyć okno?
W jaki sposób łagodne i potulne żony wychowują sobie mężów? To nie mit..to rzeczywistość, wystarczy otworzyćuszy na to ile poleceń w jednym zdaniu może zmieścić taki piękny delikatny nikomu nie wadzący kwiatuszek.:)
Pośrednie sugestie to tajna broń rządzących z drugiego fotela, szyi kręcącej głową..

Ukryte polecenia i ukryte pytania
Są skierowane do nieświadomego umysłu, warunkują reakcje i budują jej potencjał.
Ukryte polecenia – to polecenia wplecione w interakcję za pomocą intonacji i(lub) mowy ciała.
Gdy „otworzysz okno” zrobi się mniej duszno.
Jak mówimy o ukrytych poleceniach, to może warto od razu dodać ukryte pytania? to też działa? Pytania zmuszają umysł do poszukiwania odpowiedzi..nawet jesli nie jest ona od razu dostępna na poziomie świadomym.
„Może byśmy poszli do kina ?”
Ukryte polecenia to tajna broń dominujących osób..

Truizmy i prawdy wszelakie ;)
„warto czuć się dobrze”
Przyciągają i rozpraszają uwagę świadomego umysłu..jeśli ktoś 3 razy mówi coś oczywistego pewnie 4 będzie też oczywiste.Prawda to potężne narzędzie perswazji i hipnozy…

A)Truizmy o sensacjach fizjologicznych
Wzmacniają potencjał reakcji – czyli nawiązują i wzmacniają kontakt z nieświadomością.”Odruchowe” sprawdzanie czy dana sensacja istnieje w rzeczywistości ją wzmacnia.
„Warto jest oddychać, oddychanie pomaga”

B) Truizmy o czasie
„wcześniej lub później zaczniesz się rozluźniać”..
„ma pan 5 minut?..to tylko kilka pytań”:)
Wyczucie i poczucie czasu jest jedna ze złożonych funkcji bliżej świadomości..jeśli zaburzasz je i zmieniasz, to prosta indukcja transu patrz: kino, teatr, dobra impreza. Jesteś pochłonięty i tracisz poczucie czasu.
Truizmy o czasie dodatkowo odnoszą się do ograniczeń świadomego umysłu w przetwarzaniu danych: w istocie myślimy i doświadczamy „blokowo” kolejkując zadania :) Jeśli ustanawiasz nowy „blok czasu obliczeniowego” to jednocześnie przerywasz istniejące procesy zrzucając je na plan dalszy-podjęte one zostaną po zakończeniu nowego zadania(patrz: przerwa w pracy).

Nie wiedza, nie robienie -stwierdzanie niemożliwości i zakazy
„Nie wiesz co będzie się działo” „ludzie mogą spać i nie wiedzieć, że śpią”
„Nie musisz się rozluźniać” „Poczekaj jeszcze chwilkę”
Stwierdzanie nie możliwości ustanawia autorytet z jednej strony, z drugiej buduje potencjał reakcji – co się dzieje gdy ktoś powstrzymuje reakcję? Jest ona wzmacniana.
Dzieje się to wprost jeśli zakaz zostanie zaakceptowany, czy poprzez wykluczenie możliwości-jeśli zostanie odrzucony.

paradoksalne działanie
„Nie chce ci sugerować, że za moment się rozluźnisz”
„Nie powiem ci, że X jest najlepsze”
Paradoksalne działanie z jednej strony to test czy sugestia zostaje przyjeta. z drugiej strony przykuwacz i rozpraszacz uwagi swiadomości. Paradoksalne dzialanie otwiera drogę do zwrotów w zachowaniu hipnotyzera, buduje pod to potencjał – jesli sugestia budzi napięcie, to zmiana kierunku daje ulgę i można tą ulgę zutylizować(„Wiesz co? masz rację”..gdy zrobisz x nie wiesz jaki rezultat uzyskasz..(uff) i tylko robiąc x możesz się dowiedzieć, że jest to fajne, przyjemne i przyniesie ci taki rezultat jaki chciałeś).

Niedookreślone sugestie
„Właśnie tak” „bardzo dobrze to robisz” „świetnie”
„i możesz to lub tamto wybrać” „ludzie mają potencjał ukryty w swoim wnętrzu i zwykle nie wiedzą jak ten potencjał zostanie wyrażony”
Wzmacniają potencjał nieświadomej reakcji(„zapewniają współpracę nieświadomości”). Sa kotwicami wyzwalającymi reakcje oraz procesy poszukiwania odpowiedniej reakcji(o co mu u licha chodzi?:))

Pokrycie wszystkich możliwych sposobów reakcji
„zwykle rozluźnienie zaczyna się od głowy, ale są ludzie którym idzie łatwiej gdy rozluźniają się od stóp, lub skupiają się na najbardziej rozluźnionej części ciała”
„możesz czuć ulgę, ciepło, ale możesz też nic nie poczuć”
Gdy opis pokrywa dostępną reakcje buduje to autorytet w czyimśswiecie..dodatkowo pozwala to ustrukturalizować możliwe reakcje..uporządkować je w kategorie..po to by wybraną wzmocnić.

Pytania negocjujące nowy potencjał reakcji
Pytania same z siebie stymulują proces poszukiwań reakcji(transowe transderywacyjne poszukiwania…)..

a) by skupić uwagę
„ręka robi się cięższa?”
„powieki same opadają, prawda?”
„podoba się pani ta sukienka?”
Przykucie uwagi do wewnętrznego doświadczenia wzmacnia je.

b) jako indukcja
jako indukcja używane są pytania w sekwencjach:
wolisz mieć oczy otwarte czy zamknięte?
Wolisz rozluźnić się szybko czy powoli?
pozwolisz sobie na rozluźnienie od góry czy od dołu?
itd.
Pytania stosowane jako indukcja zwykle sokratejsko prowadzą do wybranego z góry punktu..niezależnie od opcji(podwójne więzi lub pozorne wybory). Za to dają poczucie komfortu, że „świadomie” utrzymywana jest kontrola nad procesem.

c) negocjujace zmiane
„w zmianie swojej wagi przecież chodzi tylko o to by jeść tyle ile wystarczy, prawda?” Pytania negocjujące zmiane zawierają opisy potencjalnej zmiany..

Złożone sugestie
czyli sekwencje zachowań ustanawiające sugestię..
zestaw na tak- chyba najbardziej znany..po kilku „prawdach” – sugestia „siedzisz tutaj, masz oczy zamknięte i możesz rozluźniać się dalej” „to taki piękny dzionek, pospacerujmy”

asocjacje – „i z każdym oddechem możesz się rozluźniać bardziej i bardziej, każdy oddech pomagą się rozluźnić” asocjacje to przypisanie znaczenia nieświadomemu procesowi..im mocniej ustanowione tym większy potencjał reakcji budują.

opozycja „lewa ręka może się robić lżejsza a prawa cięższa”. „Napnij napnij mięśnie..rozluźnij”Duża część z opozycji to frakcjonowanie..ale w istocie opozycyjne reakcje są w nas wpisane np. gdy napinamy się..to rosnie potencjał rozluźnienia.

pytania retoryczne – odwracają uwagę od wcześniejszej reakcji
negatywne dopóki,
„możesz mieć oczy otwarte dopóki nie poczujesz ochoty na ich zamknięcie”
„będziemy w luźnym związku, dopóki nie wybierzemy inaczej”

zaskoczenie,szok – trzeba coś dodawać? Kto nie wchodzi w trans ma kiepskie życie seksualne..
im silniejszą reakcję się wywołuje utylizując ją..tym lepsze efekty i lepsze życie we wszystkich jego wymiarach.

Implikacje jeśli – wtedy
„jeśli usiadłeś, możesz zacząć się rozluźniać” „i gdy ustaliliśmy już co ważne, możemy zająć się y”

Implikacje warunkują kontrole nad procesem, zarówno kto to robi, oraz w jakim kierunku on biegnie.

Więzi i podwójne więzi
Chcesz wejść w trans teraz czy później?
„Możesz wchodzić w trans powoli i jednocześnie jakaś część ciebie jest już w transie”
„możesz świadomie chcieć jeszcze być przytomny a na nieświadomym poziomie jest to już część transu”
Więzi budują potencjał pozytywnej reakcji, podwójne więzi..pokrywają także reakcje wynikłe ze sprzeciwu.
Uwaga i możliwość wyboru pozornie zostaje ograniczona..pozornie bo dzieje sie to w obrebie danej motywacji czy relacji.

Komunikacja wielopoziomowa: metafory, analogie.
„rozluźnienie jak gdy po pełnym wrażeń dniu zasypiasz odczuwając satysfakcję, radość”
„dawno dawno temu..x” – czyli dowolna bajka ;)
Cała nasza komunikacja jest tak naprawde metaforyczna. Metafory i opowiastki przez swoją niedookreslonosc stymulują poszukiwanie reakcji..zupelnie jak dobra sztuka teatralna stymuluje skojarzenia z codziennego życia i ludzie po wyjściu zastanawiają się nad swoim codziennym doświadczeniem i często nawet zmieniają zdanie i zaczynają używać innych interpretacji ;)

i troszkę pochodzących z tzw „wzorców miltona”

1. Czytanie w myślach
„Wiem, że zastanawiasz się co będzie dalej”
czytanie w myślach ukierunkowywuje myślenie..im mniej sprecyzowane tym bardziej stymuluje naturalne transowe procesy..możesz się domyślać dlaczego?

2. Ocenianie
„I to dobrze jest się zastanawiać”..gdy oceniasz wewnętrzne procesy wzmacniasz je..

3. przyczyna i efekt
I zamknięcie oczu przywoła rozluźnienie..im bardziej oczywista przyczyna i zwiazany z nia oczywisty efekt tym lepiej:) I im bardziej się zastanawiasz tym więcej rozumiesz.

4. Równoważniki
to oznacza przypisywanie znaczenia. „rozluźniasz się bardziej i bardziej a to znaczy, że za moment wydaży się coś cudownego”

5. Presupozycje
czyli ukryte załorzenia w zdaniu i słowach :) W zasadzie cała hipnoza to budowanie kolejnych presupozycji związanych z rozwiązaniem. Ciekawi mnie jak szybko jesteś w stanie to sobie uświadomić teraz? za moment? ;)

6. Kwantyfikatory ogólne
Każdy człowiek ma swój sposób na relaks. Każdy człowiek może się rozluźnić teraz.
Kwantyfikatory ogólne.

7. operatory modalne
Możesz, możliwe jest … tak, w transie możesz wiele więcej.

8. nominalizacje
Czy wiesz jak ważne jest zrozumienie?
Hipnotyzowanie to łatwy proces. Nominalizacje to rzeczowniki „odczasownikowe”, ustanowienie procesu jako rzeczy..tak działa nasz umysł i jezyk, tworzy nominalizacje dla wielu procesów. Patrz: Szczęście, Miłość, WOlność..wiekszość wartości to nominalizacje procesów!

9. niedookreslenia
I możesz robić tak dalej.. właśnie tak – chodzi o stymulowanie i wzmacnianie już dziejących się procesów.

11. brak wskaznika odniesienia
Ludzie potrafią.. człowiek może.. brak specyfikacji do kogo się to tyczy..nieświadomość przyjmuje wszystko do siebie osobiście, bo to wszystko twój umysł i twoje doświadczenie.

12. niedookreslone porównania
I to jest mniej lub bardziej dobra rzecz.. jaka ? stymuluje proces nieswiadomego poszukiwania reakcji.
13. potwierdzenie bierzącego doświadczenia – to już wiesz :) Buduje więź z nieświadomościa i potencjał reakcj.
14 podwójne więzi :) Nieświadomy umysł słyszy i wie jak reagować..

15. postulaty konwersacyjne – czyli wszystkie nieprawdaż? prawdaż? wyzwalają nawykowy potencjał reakcji.
16. złorzone cytaty: A pewnego dnia trener opowiedział mi jak był na treningu u richarda bandlera i ten opowiadał historię o miltonie ericksonie, jak ten uczył studentów mówiąc do nich „Cała hipnoza to nauka komunikacji z nieświadomym umysłem..itd”. Pietrzenie cytatu to rozpraszanie uwagi umysłu swiadomego, dodatkowo pozwala on wprost przejść do wydawania, poleceń..przenosząc do zupełnie innego świata reakcji w którym hipnotyzer może powiedzieć po prostu: wejdź w trans.

17. naruszenia ograniczeń rzeczywistosci
„i wtedy krzesło powiedziało: rozuśnij się” :) Rzeczywistość transu to świat wewnętrzny, wszystko jest możliwe.. a gdy zaakceptowana zostanie transowa logika – to trans.

18. wieloznaczności – stymulują wieloprocesowość i wielopoziomowość przetwarzania. Po angielsku your unconcious mind can to wieloznaczność fonetyczna. Rozluźnij dłonie, rozluźnij stopy, łydki i uda ci się rozluźnić całkowicie.

Uff..to taki zarys werbalnej części komunikacji hipnotycznej.. zarys, bo tak naprawdę całość jest hipnotyczna. Ludzie porozumiewaja sie ze sobą strukturalizując wzajemnie swoje transe.. ale zauważenie wzorców, lub przynajmniej części z nich otwiera drogę do bardziej świadomego użytkowania tego procesu. Teraz zajmiemy się składaniem tego raz po raz ustrukturalizowany proces.
C.D.N.